Wymiana baterii w telefonie – nie taka prosta, jak się wydaje!

Bez baterii żaden telefon komórkowy nie jest w stanie działać. Pojemna bateria, wydajna, pozwala na uzyskanie najwyższego komfortu korzystania z telefonu. Wraz z upływem czasu bateria zużywa się i przestaje „trzymać” tak długo, jak wtedy, gdy była nowa. Może też ulec awarii i będzie trzeba ją wymienić na nową. Problem w tym, że w wielu nowoczesnych smartfonach nie jest to już takie proste, jak w starszych modelach telefonów komórkowych, gdzie wystarczyło zdjąć tylną klapkę i po prostu wyjąć niezależną baterię oraz włożyć nową. W wielu przypadkach tylko serwis naprawy telefonów profesjonalnie wymieni baterię w naszym smartfonie.

Kiedy trzeba wymienić baterii?

Jeśli telefon w ogóle nie włącza się, a podłączenie ładowarki nie powoduje rozpoczęcia ładowania baterii, można przypuszczać, że ten element telefonu uległ awarii lub zużyciu. Sprawny akumulator jest niezbędny dla działania telefonu. Słaby czas działania na jednym cyklu ładowania jest kłopotliwy dla użytkownika. O cyklu tym mówimy od chwili odłączenia telefonu od ładowarki po naładowaniu akumulatora do 100 proc., aż do czasu uzyskania minimalnego możliwego stanu baterii (np. 1 proc.). Kiedy już tego samego dnia trzeba ładować telefon, ponieważ bateria szybko się rozładowuje, można przypuszczać, że dzieje się coś złego.

Jak korzystać rozważnie ze swojej baterii?

Telefonu komórkowego mają dziś zupełnie inne baterie niż te, które stosowano we wcześniejszych modelach, mniej więcej 10 lat temu. To akumulatory litowo-jonowe, które nie mogą być formatowane. Serwisant z serwisu naprawy telefonów Dillcom podkreśla, że wielu użytkowników telefonów komórkowych jest przekonanych o konieczności formatowania baterii. Kiedyś rzeczywiście było zalecane, aby najpierw naładować baterię całkowicie, a później rozładować ją do zera. Kolejnym krokiem było ładowanie baterii bez przerwy przez około dobę. Takie postępowanie w przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie jest ani zalecane, ani dla nich korzystne. Może nawet zaszkodzić akumulatorom nowoczesnych smartfonów. Wszystko z tego względu, że są one czułe na pełne rozładowanie, dlatego układ zasilania smartfona raczej nie pozwala na doprowadzenie do tego stanu, stosując przeróżne zabezpieczenia.

Akumulatory litowo-jonowe są też czułe na ekstremalne temperatury w zakresie poniżej -15 stopni Celsjusza i powyżej 45 stopni Celsjusza. W takich warunkach akumulatory telefonów komórkowych będą zużywać się i rozładowywać znacznie szybciej.

Nie ma jednak znaczenia, kiedy i jak długo ładujemy baterię w smartfonie. Można więc swobodnie doładowywać i rozładowywać akumulator. Nie szkodzi mu uzupełnianie akumulatora w nocy, kiedy po kilku godzinach osiągane jest 100 proc. ładowania, a ładowarka pozostaje podpięta. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na ładowarkę. Wydłużony czas może być wynikiem korzystania z nieoryginalnej ładowarki. Uszkodzone lub słabo wykonane ładowarki mogą doprowadzić nawet do awarii baterii.

Czas i duża częstotliwość ładowania baterii powodują stopniowe jej zużycie. Kiedy dużo korzystamy ze smartfona i często musimy go ładować, to akumulator bardziej jest narażony na zużycie.

Kiedy wymiana baterii okazuje się konieczna…

Zużyty i zepsuty akumulator w smartfonie wymaga wymiany. Jeśli jest jeszcze na gwarancji, serwis telefonów producenta powinien naprawić telefon we własnym zakresie. Jeśli nie, pozostaje skorzystać z płatnej usługi wymiany komponentu. W przypadku telefonów komórkowych, które mają zintegrowaną baterię, trzeba mieć specjalistyczną wiedzę na temat procedur naprawczych, aby podczas wymiany akumulatora nie doszło do uszkodzenia innych, bardzo istotnych jego elementów.

Dobrze jest powierzyć swój telefon komórkowy do serwisu naprawy, który dysponuje możliwością zamówienia oryginalnych baterii w miejsce tych zużytych lub zamienników wysokiej jakości. Naprawa wykonana przez eksperta spowoduje, że klient otrzyma do ręki świetnie działający telefon z baterią, która będzie długo trzymała.

Samodzielna wymiana baterii zintegrowanej z telefonem to w przeważającej ilości przypadków zły pomysł. O ile sprzęt nie jest jeszcze na gwarancji, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług serwisu naprawy telefonów. Obecnie telefony produkowane są tak, że wymiana baterii nie jest prosta. Aby się do niej dostać, często trzeba zdemontować wyświetlacz, najlepiej w warunkach, które wykluczają działanie pyłów. Mogą one poważnie uszkodzić czułe części telefonu, na przykład panel dotykowy.

W internecie, na aukcjach można bez problemu kupić odpowiednią do danego modelu telefonu baterię litowo-jonową, wraz z zestawem naprawczym. Na filmikach znajdziemy, jak rozmontować telefon i wymienić akumulator. Jednak tylko z pozoru wydaje się to proste. W rzeczywistości piętrzą się problemy, a zbyt gwałtowne ruchy wykonywane śrubokrętami mogą spowodować pęknięcie obudowy czy wyświetlacza telefonu. W przypadku niepowodzenia ani nie wymienimy baterii, ani w efekcie nie będziemy mieli telefonu. Najlepiej nie oszczędzać na takiej operacji i oddać telefon do serwisu. Szybko i skutecznie serwisant wymieni baterię, oddając do dyspozycji klienta w pełni działający smartfon.

Dillcom
19 marca, 2020

Skontaktuj się
z nami już dziś!

Centrum serwisowe

ul. Kasprowicza 56
01-871 Warszawa

tel.: +48 791 495 495
biuro@dillcom.pl

Godziny Otwarcia
09:00 – 19:00

    „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

    Operacja pn. „Rozwój działalności gospodarczej firmy Dilicom Serwis Jan Łajewski z zakresu serwisu komputerowego poprzez zakup innowacyjnej aplikacji usprawniającej obsługę klientów” mająca na celu rozwój działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, w tym utworzenie jednego etatu i utrzymanie dwóch miejsc pracy w okresie trzech lat od dokonania płatności końcowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

    Wartość realizowanej operacji: 136471,92 zł, w tym ze środków EFPROW 56290,27 zł.

    Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.