Pęknięty wyświetlacz w smartfonie? Co z tym można zrobić?

Najczęstszą usterką, z jaką klienci zgłaszają się do serwisu smartfonów, jest pęknięcie wyświetlacza. Zwykle przez nieuwagę i lekkomyślność telefon ląduje na ziemi, a jeśli jego ekran nie został uprzednio zabezpieczony specjalnym szkłem pancernym, zniszczeniu może ulec wyświetlacz. Ten element w smartfonie jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania telefonu. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Naprawa telefonów w komorze kriogenicznej

Stłuczony ekran dotykowy to poważny problem, uniemożliwiający często korzystanie ze smartfona. Nie trzeba jednak od razu kupować nowego ekranu dotykowego – wystarczy oddać telefon do naprawy. Każdy serwis smartfonów sprawdzi, co nie działa, a później zaproponuje, jak naprawić urządzenie.

Warto podkreślić, że ekran dotykowy składa się z kilku warstw. Zewnętrzna to szybka ochronna, która pod warstwą kleju kryje polaryzator, a głębiej znajdują się moduł dotykowy oraz wyświetlacz. Nasi serwisanci w serwisie Dillcom wiedzą, że najczęściej usterka określana jako potłuczenie ekranu smartfona, tak naprawdę dotyczy pęknięcia szybki ochronnej, a wyświetlacz oraz warstwa tzw. dotyku pozostają w pełni sprawne i nienaruszone. Jakie wtedy możliwości otwierają się przed serwisantem?

Naprawa usterki może być możliwa dzięki refabrykacji. Polega ona na rozwarstwieniu wyświetlacza i wymianie uszkodzonej szybki na nową. Polecana jest przy tym separacja kriogeniczna, aby mieć pewność, że głębsze warstwy ekranu dotyku nie ulegną zepsuciu. Przy metodzie mechanicznej, czyli odklejeniu czy oderwaniu szybki ochronnej, może się tak niestety stać. Dlatego lepiej nie wymieniać samodzielnie szybki, ale zanieść telefon do serwisu smartfonów, który dysponuje odpowiednimi narzędziami.

W kriogenicznej metodzie separacji warstw ekranu dotykowego wykorzystywany jest wpływ niskiej temperatury, w której klej przytwierdzający szybkę ochronną krystalizuje się. Umożliwia to łatwiejsze oddzielenie pękniętej szybki od ekranu. Proces ten wymaga wykorzystania separatora kriogenicznego. Działa on w ten sposób, że wytwarza i utrzymuje niską temperaturę, rzędu od -80 do -160 stopni Celsjusza w niewielkiej komorze roboczej, w której umieszczany jest smartfon. Niska temperatura uzyskiwana jest przy użyciu energii elektrycznej lub ciekłego azotu z butli.

Przyklejenie nowej szybki

Szybka ochronna, która została stłuczona podczas separacji kriogenicznej, jest oddzielana. Serwisant usuwa z wyświetlacza pozostałości po starym skrystalizowanym kleju, zakłada nową, przygotowaną uprzednio szybę oraz montuje cały moduł w naprawianym smartfonie. Wykorzystuje do tego celu urządzenia – laminator i autoklaw, dzięki czemu pod nową szybką nie pozostaną żadne zanieczyszczenia lub bąbelki powietrza. Na koniec wykonuje serię testów, aby sprawdzić, czy wyświetlacz działa poprawnie, łącznie z dotykiem i pozostałymi funkcjami.

W ostateczności

Naprawa telefonów czasem nie jest możliwa przy zastosowaniu wskazanych metod. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak kupić nowy, kompletny moduł wyświetlacza i go zamontować w telefonie. Pod tym względem najlepiej zdać się na ekspertów, którzy na co dzień dokonują naprawy telefonów w serwisie.

Jan Łajewski
19 marca, 2020

Skontaktuj się
z nami już dziś!

Centrum serwisowe

ul. Kasprowicza 56
01-871 Warszawa

tel.: +48 791 495 495
biuro@dillcom.pl

Godziny Otwarcia
09:00 – 19:00

    „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

    Operacja pn. „Rozwój działalności gospodarczej firmy Dilicom Serwis Jan Łajewski z zakresu serwisu komputerowego poprzez zakup innowacyjnej aplikacji usprawniającej obsługę klientów” mająca na celu rozwój działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, w tym utworzenie jednego etatu i utrzymanie dwóch miejsc pracy w okresie trzech lat od dokonania płatności końcowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

    Wartość realizowanej operacji: 136471,92 zł, w tym ze środków EFPROW 56290,27 zł.

    Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.