Oprogramowanie antywirusowe- jak dobrze wybrać?

Większość użytkowników nie jest w stanie pojąć liczby zagrożeń, które potrafią wykradać ważne dla nas dane, niszczyć pliki oraz znacznie spowolnić działanie systemu! Niestety każdego roku tzw. cyberprzestępstw jest coraz więcej, a jest to spowodowane faktem, iż coraz więcej nowych czynności można wykonywać używając komputera. Co istotne? Bez względu na to, czy używasz swojego komputera bądź laptopa sporadycznie czy każdego dnia potrzebujesz go do pracy, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie antywirusowe! Zastanawiasz się jakie wybrać? Zapoznaj się z poniższym artykułem, być może okaże się on dla Ciebie bardzo pomocny!

Jakie oprogramowanie- darmowe czy płatne?

Główną zasadą dotyczącą antywirusów jest posiadanie jakiegokolwiek zabezpieczenia, jest to bowiem znacznie lepsze rozwiązanie niż nie posiadanie żadnego! Jeśli chodzi o darmowe oprogramowanie, owszem sprawdza się ono, jednak do pewnego stopnia. Co więcej? Sprawdzalność tego rodzaju oprogramowania zależy także od samej świadomości użytkowników. Musisz wiedzieć, że ryzyko dotkliwej dla Ciebie straty znacznie zwiększa się w przypadku:

 • Otwierania podejrzanych maili
 • Pobierania plików z nieznanych źródeł
 • Zapamiętywania haseł do kont
 • Przechowywania poufnych informacji na komputerze
 • Oraz nieczytanie regulaminów

Należy podkreślić, że użytkownicy bardzo często nie zdają sobie sprawy ile, i jak bardzo istotnych danych przechowują na swoich komputerach. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego naprawdę warto zainwestować w licencję dobrego programu antywirusowego! Darmowe antywirusy są skuteczne, jednak tylko w przypadku powszechnie znanych niebezpieczeństw!

Jaka wersja- podstawowa czy rozszerzona?

Pamiętaj, aby podczas wyboru antywirusa dokładnie sprecyzować swoje potrzeby! Dzisiaj każdy z nas pragnie dbać o swoją prywatność, dotyczy to zarówno przechowania zdjęć i filmów jak i bezproblemowej komunikacji oraz wykonywania bezpiecznych przelewów bankowych. Czy wiesz, że niektóre z programów posiadają w swojej ofercie także dodatkową ochronę tożsamości i transakcji finansowych? Natomiast jeśli chodzi o firmy, to ich głównym celem jest przede wszystkim skuteczne zabezpieczenie danych swoich klientów, ze względu na obowiązujące zasady RODO.

Wybierając program antywirusowy należy wziąć także po uwagę kompatybilność z danym sprzętem i systemem! W przypadku komputerów najczęściej jest to Windows, Linux, lub Mac OS, natomiast jeśli chodzi o urządzenia mobilne działające na Androidzie, Windows Mobile lub iOS. Co więcej? W trakcie wyboru antywirusa warto również uwzględnić wszystkie jego możliwości i funkcje.

 • Wersja podstawowa- w wersji standardowej znajduje się skaner oraz monitor. Dzięki skanerowi możliwe jest sprawdzenie poszczególnych, wybranych plików, katalogów oraz programów. Natomiast monitor, który działa w tle weryfikuje i sprawdza pobierane pliki, aplikacje oraz wykonywane operacje.
 • Rozszerzona wersja- posiada bardzo wiele funkcji między innymi: firewall oraz filtracja poczty. Ale to nie wszystko! Dostęp do informacji o zagrożeniach możesz uzyskać zarówno metodą tradycyjną poprzez aktualizację bazy wirusów jak i sposobem nowoczesnym, korzystając z aktualnej bazy w chmurze.

Szybkość i koszt

Ogólnie rzecz biorąc antywirus powinien pracować cały czas w tle, jednak jest to rozwiązanie, które wiąże się z dużym ograniczeniem mocy obliczeniowej komputera. Dlatego też, jeśli posiadasz w swoim domu nieco słabszy sprzęt o niższej ilości pamięci RAM, warto postawić na oprogramowanie, które nie będzie stanowiło zbyt dużego obciążenia! Należy dodać, iż działanie niektórych programów antywirusowych doskonale dopasowuje się do innych programów, dzięki czemu pozostaje praktycznie niezauważalne!

Ostatnie kryterium to cena, dzisiaj znaleźć można wiele bezpłatnych antywirusów, w wersji podstawowej jak i bardziej zaawansowanej. Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewien którą wybrać, najlepiej powierzyć tą sprawę doświadczonym specjalistom. Stawiając na Dillcom zyskujesz pewność i gwarancje profesjonalnego i kompleksowego doradztwa oraz możliwość ochrony komputera na najwyższym poziomie! Zapraszamy do kontaktu z serwisem!

Jan Łajewski
9 kwietnia, 2021

Skontaktuj się
z nami już dziś!

Centrum serwisowe

ul. Kasprowicza 56
01-871 Warszawa

tel.: +48 791 495 495
biuro@dillcom.pl

Godziny Otwarcia
09:00 – 19:00

  „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

  Operacja pn. „Rozwój działalności gospodarczej firmy Dilicom Serwis Jan Łajewski z zakresu serwisu komputerowego poprzez zakup innowacyjnej aplikacji usprawniającej obsługę klientów” mająca na celu rozwój działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, w tym utworzenie jednego etatu i utrzymanie dwóch miejsc pracy w okresie trzech lat od dokonania płatności końcowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

  Wartość realizowanej operacji: 136471,92 zł, w tym ze środków EFPROW 56290,27 zł.

  Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.