Jak sprawdzić czy mój iPhone jest oryginalny?

W ostatnim czasie rynek często zasypywany jest podrobionymi produktami. Niestety ma to również wpływ na branżę elektroniczną, w której na fałszywych towarach można łatwo się dorobić. Wartościowy towar zastępuje się zwykłą podróbką. Oczywiste jest, że nikt z nas nie chciałby płacić wysokiej ceny za coś, co nie posiada wartości. Ponadto, zakup i handel podrobionymi towarami jest w Polsce zabroniony a konsekwencje, które się z tym wiążą są bardzo poważne. Na domiar złego fałszywe urządzenia iPhone są projektowane w taki sposób, że bardzo trudno jest się zorientować, iż nie jest to oryginał. A więc, skąd mieć pewność, że nasz Apple pochodzi z oryginalnej fabryki?

Czy iPhone jest oryginalny?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić czy iPhone jest oryginalny? Najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje 100% pewności jest zakup telefonu w autoryzowanym serwisie. Powinieneś wiedzieć, że zakup telefonu w komisie bądź na aukcji internetowej wiąże się dużym ryzykiem oszustwa. Co istotne? Nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o nowy, odnowiony czy używany iPhone.
Pierwszą ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest wygląd urządzenia. Otóż, jeśli „iPhone” wygląda nienaturalnie, to może oznaczać, że mamy do czynienia z podróbką. Pamiętaj, że oryginalny iPhone obejmuje również zestaw oryginalnych akcesoriów. Jeśli zestaw ich nie posiada, powinno być to dla Ciebie sygnałem informującym o możliwości oszustwa. Co więcej? Duże znaczenie ma również posiadanie właściwej dokumentacji. Urządzenie Apple bez dowodu sprzedaży m.in. w formie faktury może świadczyć o złych intencjach osoby sprzedającej. W przypadku braku kompletnych dokumentów, nie możesz korzystać z usług serwisowych, nawet jeśli telefon jest na gwarancji!

Sposoby sprawdzania oryginalności iPhone’ów

Na samym początku należy zwrócić uwagę na to, czy iPhone nie został skradziony. W tym celu na klawiaturze urządzenia należy wpisać odpowiednie znaki: *#06#. Następnie należy wejść na stronę www zawierającą czarną listę i wpisać 15- cyfrowy numer, który będzie widoczny na wyświetlaczu smartfona. Jest to numer IMEI, dzięki któremu można sprawdzić zarówno sieć, jak i kraj, z którego pochodzi dany model telefonu. Jednak to nie wszystko. IMEI u możliwa również sprawdzenie innych, równie cennych informacji m.in. kwestii związanych z gwarancją, datę zakupu czy wersję systemu.

W przypadku, jeśli numer IMEI nie należy do bazy, oznacza to, że iPhone pochodzi z legalnego źródła. Co zrobić, jeśli chcemy kupić telefon przez internet, a nie mamy do niego bezpośredniego dostępu? W tej sytuacji numer IMEI można poszukać na oryginalnym opakowaniu urządzenia, na obudowie bądź pod baterią. Numer IMEI powinien znajdować się także na dokumencie, który stanowi potwierdzenie zakupu.

Czy można sprawdzić oryginalność iPhone’a po numerze seryjnym?

Czym jest numer seryjny? Numer seryjny to część numeru IMEI składającego się z 4 części. To właśnie ostatnia trzecia część ciągu liczb odpowiada numerowi seryjnemu. Posiadając numer seryjny możesz sprawdzić bardzo wiele istotnych informacji o urządzeniu Apple np. model czy datę i miejsce produkcji. Jeśli po wpisaniu numeru IMEI na stronie „imei.info” widoczny będzie status iCloud- Lost or stolen, możesz być pewien, że iPhone nie jest oryginalny!

Pamiętaj, aby podczas zakupu kierować się przed wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, ekipa specjalistów Dillcom zawsze służy fachowym doradztwem. Jeśli jednak planujesz zakup telefonu przez internet bądź poza autoryzowanym punktem, upewnij się najpierw skąd pochodzi sprzęt, aby uniknąć odpowiedzialności karnej.

Dillcom
13 marca, 2022

Skontaktuj się
z nami już dziś!

Centrum serwisowe

ul. Kasprowicza 56
01-871 Warszawa

tel.: +48 791 495 495
biuro@dillcom.pl

Godziny Otwarcia
09:00 – 19:00

    „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

    Operacja pn. „Rozwój działalności gospodarczej firmy Dilicom Serwis Jan Łajewski z zakresu serwisu komputerowego poprzez zakup innowacyjnej aplikacji usprawniającej obsługę klientów” mająca na celu rozwój działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, w tym utworzenie jednego etatu i utrzymanie dwóch miejsc pracy w okresie trzech lat od dokonania płatności końcowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

    Wartość realizowanej operacji: 136471,92 zł, w tym ze środków EFPROW 56290,27 zł.

    Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.