Dlaczego kamera w laptopie nie działa?

Kamera, która wbudowana jest w laptopie to doskonałe rozwiązanie, które ceni sobie bardzo wielu użytkowników. Pozwala ona nie tylko robić zdjęcia czy nagrywać filmy, ale wykorzystywana jest najczęściej do wideorozmów przez Skype bądź Google Hangouts. Jeśli aparat w Twoim laptopie przestaje działać, może oznaczać to zarówno drobną usterkę systemową jak i inne mechaniczne uszkodzenia kamery. Jeżeli zależy Ci na prawidłowym działaniu kamery w laptopie lub komputerze możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów Dillcom! W poniższym artykule dowiesz się między innymi jakie są przyczyny występowania tego problemu oraz poznasz łatwe sposoby na próby jego rozwiązania.

Dlaczego aparat nie działa w laptopie?

Czy wiesz, że przyczyny problemów z aparatem mogą być różne? Mogą one wynikać zarówno z winy użytkownika jak i być spowodowane nieprawidłowym działaniem systemu operacyjnego lub całego oprogramowania. Jednymi z najczęstszych przyczyn problemów z kamerą są:

  • Brak wymaganych uprawnień– sytuacja, do której dochodzi najczęściej po aktualizacji systemu, w tym przypadku część aplikacji nie mam systemowych uprawnień
  • Uszkodzone sterowniki– należy podkreślić, iż każde urządzenie zarówno wbudowane jak i podłączane zewnętrznie do komputera lub laptopa wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich i aktualnych sterowników. Bardzo często po aktualizacji Windowsa okazuje się, że sterownik aparatu posiada starą, nieaktualną wersję.
  • Program antywirusowy– powinieneś wiedzieć, że niektóre ustawienia programu antywirusowego mogą stanowić blokadę dla aparatu w laptopie
  • Uszkodzenia mechaniczne– przewody, które łączą aparat z komputerem mogą ulec przetarciu. Podobny problem może pojawić się po upadku laptopa z wysokości.
  • Zalanie laptopa– jeśli Twój komputer został zalany, musisz pamiętać iż mimo dokładnego wysuszenia może sprawiać wiele kłopotów, także z kamerą

Niedziałająca kamera w laptopie- co robić?

Jeśli chcesz samodzielne podjąć się naprawy kamery laptopa, oczywiście możesz to zrobić ale powinieneś wiedzieć, ze istotne są tutaj wiedza i odpowiednie doświadczenie. Przed skorzystaniem z usług serwisu komputerowego możesz spróbować prostych rozwiązań takich jak:

  • Ponowne uruchomienie systemu- jest to szczególnie ważne jeśli na co dzień korzystasz z funkcji uśpienia
  • Ustawienia prywatności- w odpowiednich ustawieniach możesz nadać uprawnienia do kamery wybranym aplikacjom
  • Program antywirusowy- zaleca się przejrzenie ustawień aplikacji, przede wszystkim pod katem blokowania kamery
  • Sterowniki- należy podkreślić, iż stare lub uszkodzone sterowniki są bardzo często przyczyną problemów z kamerą. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest przywrócenie sterownika kamery internetowej.

Jeśli zmiana ustawień i sterowników nie pomaga serwis Dillcom jest dla Ciebie strzałem w 10! Nasz profesjonalny zespół pracowników dokładnie zdiagnozuje Twój sprzęt i zaproponuje najbardziej korzystne rozwiązanie dla Ciebie!

Jan Łajewski
20 stycznia, 2021

Skontaktuj się
z nami już dziś!

Centrum serwisowe

ul. Kasprowicza 81/85 lok. 6
01-836 Warszawa

tel.: +48 791 495 495
biuro@dillcom.pl

Godziny Otwarcia
09:00 – 19:00