Czy wszystkie aplikacje są bezpieczne dla naszego telefonu?

W momencie, kiedy kupujesz telefon, tablet lub laptop, powinieneś wiedzieć, że w każdym z tych urządzeń znajdują się aplikacje, które pozwalają przynajmniej na standardowe korzystanie ze sprzętu. Co istotne? Wraz z upływem czasu bardzo często okazuje się, że potrzebujesz ich coraz więcej, w celu komunikowania się z innymi, obróbki zdjęć lub filmów oraz do przygotowywania notatek. Co zrobić w takiej sytuacji? Najczęściej, aby pobrać aplikację należy uruchomić główną platformę dystrybucji- a więc jeśli posiadasz smartfon z systemem operacyjnym Android, przejdziesz odpowiednio do Google Play, natomiast jeśli jesteś właścicielem Iphone’a będzie to Apple App Store. Aczkolwiek czy wszystkie aplikacje, które tam się znajdują są w 100% bezpieczne dla Twojego telefonu? W poniższym artykule dowiesz się między innymi: na co należy zwrócić uwagę w trakcie pobierania aplikacji oraz, które z nich mogą stanowić zagrożenie dla Twojego telefonu. Zapraszamy!

Oficjalne sklepy z aplikacjami a platformy niekontrolowane

Zarówno Google Play jak i Apple App Store to największe oficjalne sklepy z aplikacjami! Dzięki nim otrzymujesz możliwość pobierania aplikacji mobilnych na telefon iPhone bądź urządzenie działające na systemie Android. Co warto mieć na uwadze? To, iż każda z tych platform dystrybucyjnych zawiera tzw. natywne aplikacje, czyli aplikacje zaprojektowane przez Apple dla systemu operacyjnego iOS oraz Google, które stworzone są dla urządzeń z Androidem. Czy wiesz, że obie platformy zawierają również aplikacje pochodzące z innych firm? Tzw. strony trzecie zajmują się tworzeniem aplikacji do pracy nie tylko na urządzeniach z systemem iOS ale także z Androidem. Jednak czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Należy pamiętać, że aplikacje w oficjalnych sklepach muszą spełnić wymagane kryteria programistyczne. Co więcej? Sprawdzane są one również pod kątem złośliwego oprogramowania! Natomiast platformy niekontrolowane przez operatorów komórkowych nie muszą stosować tego poziomu kontroli!

Niebezpieczne aplikacje a szybka reakcja – przykłady

Mimo, iż w oficjalnych sklepach z aplikacjami panuje ciągły monitoring, to jednak spotkać można programy, które powinno się niezwłocznie usunąć! Zastanawiasz się co się dzieje w tym momencie? Jest to sytuacja, kiedy Google Play usuwa aplikację ze sklepu i nagłaśnia całą sprawę! Wśród niebezpiecznych, stanowiących zagrożenie aplikacji można wymienić między innymi: Camero czy FileCrypt. W 2019 roku okazało się, iż powyższe aplikacje wykradały istotne informacje tj. lokalizacja urządzenia, pliki zapisane w telefonie, zdjęcia czy poziom naładowania baterii.

Czy niebezpieczne aplikacje mogą spowodować szkodę?

Sklep z aplikacjami to miejsce z mnóstwem możliwości, które nieraz potrafią przytłoczyć przeciętnego użytkownika telefonu. W samym Google Play znaleźć można setki tysięcy aplikacji! Niestety wszystkie platformy dystrybucyjne umożliwiają niezależnym programistom publikować swoje oprogramowania. Prościej mówiąc, każdy kto posiada wiedzę na temat projektowania aplikacji- może je w tym miejscu sprzedawać. Pamiętaj, iż podczas wyboru programu do zainstalowania w telefonie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jednym z najważniejszych jest bezpieczeństwo! Ma to bardzo duże znacznie, ponieważ wiele aplikacji jest szkodliwych- zawierają różnego rodzaju wirusy, robaki bądź złośliwe oprogramowania. Stanowi to niestety doskonałą okazję do kradzieży Twoich danych osobowych, danych kontaktowych zapisanych w smartfonie oraz hasła, które może zostać udostępnione osobom trzecim! Jednak obecnie istnieją metody, które pomagają uniknąć pobierania złośliwej aplikacji.

Oprogramowanie antywirusowe- skuteczne zabezpieczenie telefonu przed niebezpieczną aplikacją!

Pamiętaj, iż niezwykle ważnym krokiem w celu upewnienia się, że Twoje aplikacje nie są szkodliwe- jest pobranie specjalnego oprogramowania antywirusowego! Rozwiązanie, które z pewnością posiadasz na swoim komputerze bądź laptopie, sprawdza się także w przypadku telefonu! Co istotne? Dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele programów antywirusowych- najbardziej standardowe przeszukują wszystkie aplikacje, które wyglądają podejrzanie, natomiast bardziej zaawansowane uniemożliwiają zlokalizowanie telefonu a także zdalne wyczyszczenie danych.

Jeśli masz więcej pytań- zawsze możesz zgłosić się do naszego profesjonalnego serwisu Dillcom- jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie służymy pomocą! Serdecznie zapraszamy.

Jan Łajewski
1 czerwca, 2021

Skontaktuj się
z nami już dziś!

Centrum serwisowe

ul. Kasprowicza 56
01-871 Warszawa

tel.: +48 791 495 495
biuro@dillcom.pl

Godziny Otwarcia
09:00 – 19:00

    „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

    Operacja pn. „Rozwój działalności gospodarczej firmy Dilicom Serwis Jan Łajewski z zakresu serwisu komputerowego poprzez zakup innowacyjnej aplikacji usprawniającej obsługę klientów” mająca na celu rozwój działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, w tym utworzenie jednego etatu i utrzymanie dwóch miejsc pracy w okresie trzech lat od dokonania płatności końcowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

    Wartość realizowanej operacji: 136471,92 zł, w tym ze środków EFPROW 56290,27 zł.

    Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.