Na jakie usterki laptopy narażone są najczęściej?

Laptopy to urządzenia, z których korzystamy codziennie – zarówno w pracy, jak i w domu. Przy wyborze sprzętu każdy kieruje się indywidualnymi wymogami dotyczącymi producenta i parametrów, jednakże nawet najlepsze marki nie są w stanie ustrzec urządzenia przed awariami wymagającymi naprawy komputerów. Oto zestawienie usterek, z którymi właściciele laptopów muszą się liczyć najczęściej.

01
foto1
Uszkodzona matryca

Uszkodzona matryca na ogół utrudnia czy wręcz uniemożliwia korzystanie z laptopa. Powodów tego typu awarii można wymienić sporo. Najczęściej są to upadek, uderzenie, zalanie oraz przyczyny niezależne od użytkownika. Obraz staje się nieczytelny, na ekranie pojawiają się plamy. Może też dojść do pęknięcia matrycy, co przeważnie objawia się tzw. rozlaniem, niekiedy występują charakterystyczne linie i pasy. Zdarzają się przypadki, gdy odpowiedzialność za problemy z matrycą ponosi karta graficzna – niewykluczone, że doszło do jej uszkodzenia, lub po prostu została nieprawidłowo skonfigurowana. Wówczas pomocna może być odpowiednia konfiguracja karty lub jej wymiana (jeśli grafika jest zintegrowana z płytą główną, niezbędna jest wymiana całej płyty głównej). Każdej z omówionych sytuacji należy jak najprędzej zgłosić się z laptopem do serwisu. Naprawa komputerów polega na wymianie matrycy. W urządzeniach z ekranami dotykowymi niekiedy kończy się na wymianie digitizera (dotyku), co okazuje się równie efektywnym rozwiązaniem.

02
foto2
Uszkodzony dysk

W sytuacji, kiedy użytkownik traci dostęp do danych zapisanych na laptopie, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia dysku twardego. Niepokój powinny wywołać również takie symptomy jak np. spowolniona praca dysku, dziwne dźwięki, nieustanne zawieszanie się laptopa, kłopoty z uruchomieniem systemu operacyjnego, błędne dane dotyczące dysku itp. Oczywiście nie zawsze jest to równoznaczne z awarią dysku, aczkolwiek na ogół tak właśnie się dzieje. W obszarze problemów z dyskiem twardym wskazuje się czterech głównych winowajców, a mianowicie: wstrząsy komputerem, kurz zbierający się wewnątrz laptopa, transportowanie pracującego sprzętu oraz wady konstrukcyjne. Awaria dysku twardego przybiera rozmaite formy. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. bad sektorami (uszkodzeniom ulegają poszczególne sektory dysku), zepsutą elektroniką w dysku twardym, uszkodzonymi głowicami odczytująco-zapisującymi, uszkodzeniem firmware oraz z niesprawnym silnikiem dysku. Sposób oraz koszt naprawy komputerów jest uzależniony od rodzaju usterki. Do określenia przyczyny awarii oraz do odzyskania danych z dysku niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie, jakim dysponują profesjonalne serwisy.

03
foto3
Przegrzanie

Z przegrzanymi laptopami spotykamy się w naszej pracy bardzo często. Nowoczesne laptopy wyposażone w podzespoły o wysokiej wydajności wyróżniają się świetnymi osiągami. Ma to jednak ten minus, że temperatura wewnątrz urządzenia się podnosi. Zasada jest prosta: duża moc komputera przekłada się na zwiększoną ilość produkowanego przez sprzęt ciepła. Niestety, układ chłodzenia nie w każdym przypadku jest w stanie podołać temu wyzwaniu. Poza tym nie bez znaczenia są tu także wiek komputera oraz intensywność eksploatacji. Nierzadko już po około roku od zakupu pojawiają się kłopoty z chłodzeniem, czemu winny jest kurz przedostający się do środka urządzenia. W miarę upływu czasu dojść może do samoczynnego wyłączania się komputera, a w najgorszym przypadku do uszkodzenia płyty głównej. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu efektem przegrzania wcale nie są spalone układy scalone, aczkolwiek w ekstremalnych sytuacjach to się zdarza. Na ogół poszczególne układy odklejają się od płyty głównej (mocowane są mechanicznie lub poprzez lutowanie). W jaki sposób zapobiegać przegrzewaniu się laptopa? Przede wszystkim nie należy go trzymać w pobliżu źródeł ciepła, od czasu do czasu niezbędne jest przeczyszczenie wnętrza. Dobrym pomysłem jest również stosowanie podkładek chłodzących. Ponadto raz na parę lat laptopowi przyda się pełna konserwacja przeprowadzona w serwisie. Naprawa komputerów sprowadza się wówczas do wyczyszczenia wentylatorów pod wysokim ciśnieniem oraz do wymiany past chłodzących.

04
foto4
Uszkodzone gniazda ładowania

Awaria gniazda ładowania objawia się na różne sposoby, np. dochodzi do przegrzewania się gniazda i wtyczki, gniazdo ładuje tylko przez chwilę i przestaje, bateria się nie ładuje lub rozładowuje się, dioda sygnalizująca ładowanie nie pali się lub miga. Do uszkodzenia gniazda ładowania dochodzi podczas codziennego, intensywnego korzystania z laptopa. Usterka może się z pozoru wydawać błaha, niemniej jeśli bateria całkowicie się rozładuje i nie będzie możliwości naładowania jej, nie da się włączyć urządzenia. Naprawa komputerów polega na wymianie gniazda. Elementy te są przeważnie przylutowane do płyty głównej, w związku z czym trzeba wyjąć z laptopa całą płytę główną. Najlepiej zdać się w tych kwestiach na doświadczonych fachowców.

05
foto1
Brak dźwięku

Brak dźwięku w laptopie to wyjątkowo uciążliwa i dość częsta usterka. Możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy są uszkodzenia: wzmacniacz audio, kodeka audio, sterownika audio bądź gniazda słuchawkowego. Na początek warto sprawdzić, czy do urządzenia podpięte są wszystkie kable, nie zaszkodzi też zainstalować najnowszą wersję sterownika audio. Jeżeli nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów, wówczas konieczne jest oddanie komputera do serwisu, gdzie zapewne dokonana zostanie wymiana wzmacniacza lud kodeka audio.

06
foto2
Zalanie

Zalanie to jeszcze jedna sytuacja, kiedy nieodzowna staje się naprawa komputerów w serwisie. Chwila nieuwagi wystarczy, aby wylać na urządzenie kawę, herbatę czy inny napój. Jeżeli już do tego dojdzie, należy wyjąć z laptopa baterię, odciąć go od ładowania, otworzyć go (ale nie włączać!) i ustawić tak, by płyn ze środka mógł się wydostać. Zalany laptop powinien jak najprędzej trafić w ręce specjalistów – w żadnym wypadku nie wolno podejmować prób napraw na własną rękę, gdyż może to spowodować rozległe i nieodwracalne uszkodzenia.

Skontaktuj się
z nami już dziś!

Centrum serwisowe

ul. Kasprowicza 56
01-871 Warszawa

tel.: +48 791 495 495
biuro@dillcom.pl

Godziny Otwarcia
09:00 – 19:00

    „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

    Operacja pn. „Rozwój działalności gospodarczej firmy Dilicom Serwis Jan Łajewski z zakresu serwisu komputerowego poprzez zakup innowacyjnej aplikacji usprawniającej obsługę klientów” mająca na celu rozwój działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, w tym utworzenie jednego etatu i utrzymanie dwóch miejsc pracy w okresie trzech lat od dokonania płatności końcowej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

    Wartość realizowanej operacji: 136471,92 zł, w tym ze środków EFPROW 56290,27 zł.

    Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.